Alicja Młodość jest okresem zmian i rozkwitu człowieka. W tym czasie poszukuje on własnej tożsamości i zdobywa cenne doświadczenia. Często, poznając realia prawdziwego życia, które do tej pory było beztroskie …
Torka Wprowadzanie: Relacje pomiędzy Bogiem a człowiekiem są ważnym i skomplikowanym tematem. Jest to zagadnienie poruszane zarówno w sztuce, jak i w życiu codziennym. Ludzie zazwyczaj w poszukują w Bogu …
Gawcia Cierpienie niekoniecznie spotyka ludzi, którzy na nie zasłużyli. Czasami jest ono próbą, która spotyka człowieka godnego i uczciwego. Dzięki niemu możemy sprawdzić jak silne są nasze wewnętrzne postanowienia, wiara …
olga Problem dorastania i społecznej inicjacji bohatera. Omów zagadnienie na podstawie Przedwiośnia Stefana Żeromskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst. Dorastający człowiek jest podatny na różnego rodzaju wpływy – …
Gawcia Relacje człowieka z Bogiem są różnorodne i wynikają głównie ze sposobu w jaki istota ludzka traktuje Stwórcę. Człowiek szukał Boga, ale jednocześnie buntował się przeciwko Niemu. Bóg biblijny jest …
Osoby zdające maturę rozszerzoną z polskiego w roku 2023 oraz 2024 mogą czuć się wyróżnione, ze względu na wprowadzone przez CKE zmiany, które w znaczący sposób ułatwiają zdanie tego egzaminu. …
Marcelina W powieści “Zbrodnia i kara” Petersburg przedstawiony jest jako miasto zepsucia, w którym nędza, głód, pijaństwo i chciwość pieniądza to codzienność. Warunki panujące tam nie sprzyjają psychice człowieka. Żyjąc …
Marcelina Jedną ze słabości głównej postaci powieści, Rodiona Raskolnikowa, była chaotyczność działań popełnionej zbrodni. Sądził, że należy do grupy nadludzi, którzy mogą decydować o czyimś życiu. Bardzo się zdziwił, kiedy …
Weronika W Potopie Henryka Sienkiewicza nie trudno znaleźć przykładów prawdziwej odwagi. Niewątpliwie człowiekiem odważnym, ryzykującym życie był główny bohater, Andrzej Kmicic, postać fikcyjna tej powieści. Podczas oblężenia Jasnej Góry, a …
werka Każdy człowiek w mniejszym lub większym stopniu kieruje się nie tylko swoim zdaniem, ale również innych. Każdy z nas widzi w pewnej osobie swój autorytet, za którym chciałby podążać. …
Matura z polskiego jest obowiązkowa, tego Wam przypominać nie muszę i, aby zdać maturę na poziomie podstawowym, trzeba otrzymać minimum 30% punktów. Z uwagi na pandemię i fakt, że kolejne …
Matura z polskiego na rok 2023 uległa pewnym modyfikacjom w stosunku do pierwotnych założeń. Zgodnie z aneksem wydanym przez Centralną Komisję Egzaminacyjną kilka lektur wypadło z listy. Oczywiście osoby, które …
Poniższy wpis powstał na bazie materiałów opublikowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną pod koniec lutego 2022 roku i dotyczy egzaminu maturalnego ustnego z języka polskiego w latach 2023 oraz 2024. Od …
Radek Twórcy literaccy w swoich dziełach chętnie wykorzystują motyw przemiany duchowej bohatera. Nie inaczej robi Henryk Sienkiewicz w “Potopie”. W swojej powieści umieścił wiele momentów przełomowych w życiu bohaterów, które …
Tutaj są napisy do filmu, jeśli chcecie je poprawić bardzo proszę są poniżej. Trzeba je skopiować do edytora typu notatnik i wysłać poprawione na adres sklepu. Uwaga: proszę uważać …
WIEDZA Z WAMI – UZNANA MARKA NA RYNKU EDUKACYJNYM ZAPRASZA DO WSPÓŁPRACY! Zapraszamy nauczycieli do tworzenia komercyjnych kursów przygotowujących do matury oraz egzaminu ósmoklasisty. Kursy będą sprzedawane na platformie wiedzazwami.com.pl – …
Kamil Antygona, Sofokles. Jak literatura antyczna przedstawia tragizm ludzkiego losu? Omów zagadnienie na podstawie Antygony Sofoklesa. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst. Tragizm jest to według http://sjp.pwn.pl 1.«cecha sytuacji lub …
Gabryśka Młodość jest okresem poszukiwania własnej tożsamości, eksperymentów, odkrywania siebie. Ludzie dopiero wkraczający z dorosłe życie są otwarci na świat, energiczni, oddani przyjętym wartościom. Niestety często są to wartości niszczące …
Julia Każdy z nas jest kowalem własnego losu. Sami ustalamy sobie co chcemy osiągnąć. To od nas zależy czy nasze czyny będą od kogoś lub czegoś zależały. “Lalka” Bolesława Prusa …
Ola Literatura pomaga nam odpowiedzieć na pytanie, dlaczego niejednokrotnie osoby sprawiedliwe, prawe jak i te o dobrym sercu cierpią bardziej niż ludzie podążający ścieżką mroku. Dlaczego cierpimy niewinnie? W Księdze …
Dziękuję wszystkim, którzy brali udział w konkursie. Zamysłem było stworzenie bazy prac na bazie której będą się uczyć inni. Nagrody nie są może spektakularne, jednak Ja wierzę, że te prace …
Czym dla człowieka może być kraina dzieciństwa? My, jako ludzie, z natury jesteśmy sentymentalni. Aby choć na chwilę wrócić do czasów minionych, celebrujemy ważne jubileusze, wywołujemy pamiątkowe zdjęcia, trzymamy w …
Kraina dzieciństwa jako miejsce szczęścia i bezpieczeństwa Młodość jest czasem kojarzącym się z beztroską i szczęściem. Motyw dzieciństwa często jest wykorzystywany w literaturze do porównania z sytuacją z życia dorosłego, …
Czym dla człowieka może być kraina dzieciństwa? Niewątpliwie dla większości osób czas dzieciństwa to okres szczególny. Wtedy bowiem odkrywamy różnorodne tajemnice świata, poznajemy …
“Czym dla człowieka może być kraina dzieciństwa?” Kraina dzieciństwa może być dla człowieka utraconym rajem. Każdy z nas podświadomie postrzega swoje dzieciństwo w sposób głównie pozytywny, sielankowy, romantyzując pospolite …
Czym dla człowieka może być kraina dzieciństwa? Dzieciństwo jest według wielu osób, najlepszym okresem całego życia człowieka. Będąc młodzi nie mamy prawie problemów, a już …
Czym dla człowieka może być kraina dzieciństwa Dzieciństwo to bardzo ważny okres w życiu człowieka, bowiem wówczas poznaje świat, odkrywa samego siebie i innych. Ten motyw podjęto już w …
Tytuł rozprawki Treść rozprawki napisana na komputerze – wklej treść. Dzieciństwo pojawia się często w literaturze i przywołuje u czytelników przeważnie miłe wspomnienia. Czas beztroski, spokoju i brak problemów, których doświadczamy w dorosłym życiu …
,,Czym dla człowieka może być kraina dzieciństwa?” Każdy z nas posiada w swej pamięci przestrzeń, w której zapisane są pierwsze lata naszego życia. Te wszystkie wspomnienia, czy tego chcemy, czy …
Czym dla człowieka może być kraina dzieciństwa? Dzieciństwo to czas w życiu człowieka, w którym odkrywamy świat i nabywamy nowe umiejętności. Tworzymy wspomnienia, nawiązujemy kontakty z innymi ludźmi, uczymy …
Czym dla człowieka może być kraina dzieciństwa? Wielu ludzi twierdzi, że czas życia porównuję się do rozkwitającego kwiatu, rozpoczynając od malutkiego ziarenka, a kończąc na opadających płatkach korony- , czyli …
m W Biblii dobro jest dziełem Boga, zło zaś pochodzi od człowieka. Zło ma swe źródło w wolnej woli, wynika ze swobodnego wyboru, którego dokonał człowiek w raju. Biblia głosi jednak zwycięstwo dobra nad złem, zwycięstwo życia nad śmiercią. Obiecuje powrót …
m Cierpienie nie jest za karę, cierpienie o wynik próby, musimy to znieść Hiob myślał, że Bóg jest niesprawiedliwy, w końcu wygrała pokora. Bóg jest nieprzenikniony, musimy być wobec niego …
m Przedstawiony obraz miłości skoncentrowany jest głównie na fizycznym jej aspekcie, na namiętności i pożądaniu, chociaż nie rezygnuje z innych jej stron i przejawów (tęsknota, ból rozłąki, psychiczny i duchowy …
Aleksandra Sytuacja tragiczna ma miejsce wtedy, gdy bohater stoi przed koniecznością dokonania wyboru między dwoma racjami, które są równorzędne, lecz każda decyzja bohatera przyniesie negatywne skutki. W takiej właśnie sytuacji …
Księga Koheleta przekonuje czytelnika, że żadne bogactwo, władza, sława ani nawet mądrość, nie są w stanie uczynić człowieka pewnym siebie i w pełni szczęśliwym. Zdaniem autora wszystko jest marnością. Odnosi się to …
Czym dla człowieka może być kraina dzieciństwa? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych tekstów Brunona Schulza oraz innych tekstów kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej …
Gabryśka “Księga Koheleta” zawiera rozważania nad sensem ludzkiego istnienia. Przedstawiony w niej motyw vanitas (marności) mówi o bezcelowości, błahości wszystkich ludzkich starań, przemijaniu i nieuchronnej śmierci. Powraca bardzo często w …
Formularz do wysyłania rozprawki w formie jpg, pdf lub w wpisanej do formularza. Tą ostatnią formę preferujemy! Formularz, temat i tekst będzie dostępny od 18:00 16-11-2021. Konkurs zakończony. Dziękujemy wszystkim, …
Rozprawka maturalna – konkurs 16-11-2021 wtorek o godzinie 18:00, zostanie ogłoszony temat rozprawki w postaci filmu. Zrobi to przedstawiciel organizatora p. Izabela. UWAGA: temat zostanie później przedstawiony na planszy i …
Tutaj możecie obejrzeć firm dotyczący tematów maturalnych jakie dotyczyły lektury obowiązkowej “Dziady” cz. III.
W “Mitologii” Jan Parandowski opisuje historię Tezeusza. Dzielny wojownik jako jedyny podjął się zadania, które wydawało się niewykonalne. Miał zabic niebezpieczną bestie zamieszkującą skomplikowaną budowlę zwaną labiryntem. Bohater pokonuje Minotaura, …
Najważniejszym problemem powieści Fiodora Dostojewskiego „Zbrodnia i kara” jest wewnętrzna metamorfoza głównego bohatera, Rodiona Raskolnikowa. Ze skrajnego racjonalisty, który decyduje się na dokonanie strasznej zbrodni w imię wymyślonych przez siebie …
Homer, Odyseja (fragmenty), pytanie numer 1 Ludzkie życie jako wędrówka. Omów zagadnienie na podstawie znanych Ci fragmentów Odysei Homera. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Juliusz Słowacki, Balladyna, pytanie numer 4 Konsekwencje dokonanych wyborów życiowych. Omów zagadnienie na podstawie Balladyny Juliusza Słowackiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Zapraszamy do rozwiązania bardzo prostego testu z lektury “Wesele”. Zapraszamy Was też do współtworzenia tego testu, pod tym linkiem jest formularz za pomocą, którego możecie wysyłać swoje propozycje pytań i …
Lektura: Jan Parandowski, Mitologia Pytanie nr: 3 Rola Fatum w świecie starożytnym. Omów zagadnienie na podstawie mitu o rodzie Labdakidów z Mitologii Jana Parandowskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany …
Lektura: Jan Parandowski, Mitologia Numer pytania: 2. Motyw matczynej miłości. Omów zagadnienie na podstawie mitu o Demeter i Korze z Mitologii Jana Parandowskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst. …
Opracowanie Video pytania puli jawnej matury ustnej 2023:. Lektura: Biblia Pytanie numer: 3 Postawa człowieka wobec Boga. Omów zagadnienie na podstawie znanych Ci fragmentów Księgi Hioba. W swojej odpowiedzi uwzględnij …
1. Człowiek w relacji z Bogiem. Omów zagadnienie na podstawie znanych Ci fragmentów Księgi Rodzaju. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst. Człowiek w relacji z Bogiem często błądzi. W …
3. Źródła zła i moralnego upadku społeczeństwa. Omów zagadnienie na podstawie znanych Ci satyr Ignacego Krasickiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst. Czas oświecenia jest nie tylko okresem rozwoju …
Szybki test związany ze znajomością najważniejszej lektury na maturze: “Lalka” Bolesław Prusa.
3. Rola Fatum w świecie starożytnym. Omów zagadnienie na podstawie mitu o rodzie Labdakidów z Mitologii Jana Parandowskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst. Fatum w starożytnym świecie było …
1. Jaki obraz ludzkiego losu kreuje literatura? Omów zagadnienie na podstawie mitu o Syzyfie z Mitologii Jana Parandowskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst. Literatura kreuje, pokazuje, że mimo …
Matczyna miłość jest zwykle taka sama i bezgraniczna. Mit o Demeter i Korze z “Mitologii” Jana Parandowskiego nam to idealnie obrazuje. Demeter i Kora to matka z córką, które są …
PODRZĘDNIE CZYM JEST WYPOWIEDZENIE ZŁOŻONE?TO ZDANIA LUB RÓWNOWAŻNIKI ZDAŃ, KTÓRE ZAWIERAJĄ CO NAJMNIEJ DWA CZASOWNIKI: Ponieważ dzisiaj boli mnie głowa, to nie pójdę na spacer A TO ZDANIA ZŁOŻONE PODRZĘDNIE: Zdanie …
CZYM SĄ „CHŁOPCY Z PLACU BRONI”? „CHŁOPCY Z PLACU BRONI”: TO POWIEŚĆ, NALEŻĄCA DO RODZAJU LITERACKIEGO, JAKIM JEST EPIKA. UTWÓR WYDANO W 1906 ROKU, A JEGO AUTOREM JEST WĘGIERSKI PISARZ …
CZYM JEST „KONRAD WALLENROD”? „KONRAD WALLENROD”: TO POWIEŚĆ POETYCKA, NAPISANA PRZEZ ADAMA MICKIEWICZA I WYDANA W 1828 ROKU. POWIEŚĆ POETYCKA TO GATUNEK SYNKRETYCZNY Z EPOKI ROMANTYZMU. SYNKRETYZM OZNACZA, ŻE ŁĄCZY …
Tutaj możesz dodać opracowanie pytania matury ustnej z polskiego z puli jawnej obowiązujące od 2023 roku. Sposób dodawania opracowania jest prosty: Wpisz tytuł swojego opracowania. Wybierz grupę pytań dotyczącą utworu …
Tutaj lista pytań obowiązująca na maturze z polskiego od roku 2023. Pytania pochodzą z puli jawnej i jest ich 280. Pytania do pobrania są tutaj lub ze strony CKE. Na …
Zapraszamy do korzystania z notatek, które nadesłali uczniowie na konkurs. Tutaj notatki są zgrupowane wg oceny od najwyższej do najniższej. Ranking jest stale aktualizowany i pozycja będzie się zmieniać zależnie …
Dziękuję bardzo za udział w konkursie. Mam nadzieję, że konkurs się podobał. Wiele notatek jest świetnych i je wyłapaliście brawo. Jednak wynik niektórych notatek mnie zaskoczył. Wierzę jednak, że idea …
Nazwa, czas trwania epoki, pojęcia, uprawiane gatunki, filozofia, wzorce osobowe. Nadesłała: Agata
Notatka o środkach stylistycznych. Zachęcam do oddania głosu 😇 Nadesłała: Natalia
Notatka zawiera informacje na temat lektury pt. ,,Antygona ” , mam nadzieję , że informacje w niej zawarte są poprawne . Zachęcam do przeczytania i mam nadzieję , że moja …
Notatka o funkcjach języka. Jestem z niej bardzo dumna – chyba najlepsza, jaka kiedykolwiek wykonałam. Dla miłośników wakacji, koloru niebieskiego, ale nie tylko 🙂 Zapraszam serdecznie. Nadesłała: Małgorzata
W notatce znajdują się ogólne informacje na temat lektury z gwiazdką. Notatka bardzo mi pomogła w „posegregowaniu” wiedzy mam nadzieje, że Tobie również pomoże. Zajęło mi to trochę czasu ,więc …
Nazwa, czas trwania epoki, pojęcia, najwybitniejsi twórcy epoki, uprawiane gatunki, cechy sztuki romantycznej, filozofia, wzorce osobowe. Podsumowanie epoki: historia i społeczeństwo, tematy i motywy, idee, cechy tekstów kultury, wzory osobowe, …
Notatka zawiera najważniejsze zagadnienia z Romantyzmu tj. daty, motywy, Najważniejsze idee, pojęcia, cechy romantyka, a także odwołania do lektur. Oba pliki zawierają te same treści, różnią się wizualnie i mogą …
Nazwa, czas trwania epoki, pojęcia, uprawiane gatunki, cechy stylu oświeceniowego, filozofia, wzorce osobowe. Podsumowanie epoki: historia i społeczeństwo, tematy i motywy, idee, cechy tekstów kultury, wzory osobowe, prądy i kierunki …
Zapraszam do zapoznania się z moją notatką związaną z dziełem Stanisława Wyspiańskiego! Mam nadzieję, że spodoba się wam , a przede wszystkim przyda! 🙂 Nadesłała: Maria
Dzień dobry, gorąco zachęcam Państwa do zapoznania się z moją notatką. Jest to opracowanie dzieła naszego wieszcza narodowego- Adama Mickiewicza- III części “Dziadów”. W notatce znajdziecie Państwo opracowanie każdej sceny, …
Cześć! Serdecznie zapraszam Cię do przeczytania moich notatek. Dlaczego warto? Ponieważ ich zawartość szczegółowo omawia Średniowiecze, czyli jedną z wielu epok, którą powinnien znać każdy z nas zdając maturę zarówno …
Mam nadzieję, że moja notatka o dwudziestoleciu międzywojennym przyda się komuś i ułatwi naukę 🙂 Starałam się pisać w zrozumiały sposób. Oprócz podstawowych informacji są nietypowe motywy z książek z …
Notatki na podstawie filmiku kanału ,, Wiedza z Wami” oraz na podstawie podręcznika do polskiego. Nadesłała: Julia
Cześć! Serdecznie zapraszam Cię do przeczytania moich notatek. Dlaczego warto? Po pierwsze, ich zawartość szczegółowo omawia lekturę obowiązkową, czyli lekturę, którą powinnien znać każdy z nas zdając maturę zarówno podstawową …
Tak jak większość z Was będę pisał maturę w tym roku . Ważne jest to , żeby sobie zapisać ważne informacje co do lektur , epok literackich itd. Dzięki temu …
Nazwa, czas trwania epoki, pojęcia, uprawiane gatunki, cechy stylu barokowego, filozofia, wzorce osobowe. Podsumowanie epoki: historia i społeczeństwo, tematy i motywy, idee, cechy tekstów kultury, wzory osobowe, prądy i kierunki …
Notatka jest na temat funkcji językowych jest napisana bardzo prostym językiem co ułatwia naukę. Będę bardzo wdzięczna za każdą gwiazdę oddaną na tę notatkę 🥰 Nadesłała: Natalia
Witam, moja notatka zawiera ogólne informacje na temat lektury pt. „Pan Tadeusz”. Włożyłam w nią bardzo dużo pracy i serca. Mam nadzieje ,że pomoże Ci w nauce 😇 Nadesłała: Natalia
Cześć! “Dziady” część II to lektura jeszcze z gimnazjum, a jednak może pojawić się na maturze… Warto zatem odświeżyć informacje również o jej treści. Nadesłała: Honorata
Cześć! Jeśli nadal nie rozumiesz o co chodzi w III części “Dziadów” to zapraszam. Notatka zawiera również streszczenie Ustępu. Nadesłała: Honorata
Cześć! W notatce znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje odnośnie lektury (streszczenie, genezę, motywy itp.). Znajdziesz w niej również odpowiedź na pytanie “Czy Jacek Soplica otrzymał czarną polewkę?” na podstawie cytatów z …
Jest to prosta, informacyjna notatka z epoki oświecenia. Zawiera najważniejsze, kluczowe pojęcia, które nakreślają tę epokę i pomagają ją ogólnie zrozumieć. Wykonana w staranny, miły dla oka sposób z nutą …
Matura coraz bliżej! Sumiennie przygotowana notatka pozwoli Ci przypomnieć sobie najważniejsze informacje, dzięki którym masz okazję zabłysnąć na egzaminie. Nie zwlekaj, tylko zajrzyj do niej. Nadesłała: Ala
Przygotowałem notatkę dotyczącą funkcji języka. Na maturze podstawowej z języka polskiego w części czytania ze zrozumieniem często występuje zadanie związane z tym tematem. Są to zazwyczaj ,,darmowe” punkty, dlatego warto …
Drogi Czytelniku, u mnie przydatnych informacji znajdziesz bez liku! Daj ponieść się ,,Nie – Boskiej Komedii”, bądź świadkiem poetyckiej tragedii. Wkrocz do świata metafizyki, z moją notatką nie straszne Ci …
Epoka ważna, choć czasem przez wielu pomijana. Notatka zawiera zarys genezy, opis dorobku kulturowego. Cztery najważniejsze kierunki filozofiiczne. Podkreśla istotne motywy i pojęcia ważne dla rozumienia epoki. Krótki zarys powstałych …
Zachęcam do przejrzenia moich notatek. Zawarte są tam najważniejsze informacje z baroku, ukazane w estetyczny sposób. Nadesłała: Dominika
Zachęcam do przejrzenia moich notatek z Pana Tadeusza. Tworzę je w wolnych chwilach, by lepiej przyswoić materiał. Nadesłała: Dominika
Zachęcam do przejrzenia moich notatek z epoki, jaką jest pozytywizm. Stworzyłam je by w ładniejszy sposób przedstawić informacje zawarte w książkach i opracowaniach. Nadesłała: Dominika
Nazwa, cechy epoki, czas trwania epoki, pojęcia, uprawiane gatunki, rymy, cechy stylu renesansowego, teatr, filozofia, wzorce osobowe. Podsumowanie epoki: historia i społeczeństwo, tematy i motywy, idee, cechy tekstów kultury, wzory …
Zapraszam do moich notatek z dwóch utworów Adama Mickiewicza. Z pewnością zawarte tam informacje przydadzą wam się do matury Nadesłała: Ania
Notatka przygotowująca do omawiania lektury (stworzona przed jej omawianiem), na podstawie całości, opracowań, itp. To moja ulubiona forma przygotowywania się do sprawdzianu z lektury. Krótka (2 strony a4) jednak pełna …
Notatki w formie rozprawki przygotowujące do matury z przed 20- lat, nadal treści aktualne! Temat : ” Czy Konrada-Gustawa można nazwać Prometeuszem?” “Idea mesjanizmu w III części Dziadów”, “Stanisław Wokulski …
Aby nie truć zbytecznie Pani/Pana głowy zbędnym wierszem, napiszę zwięźle 🙂 Stworzyłam te treści na sprawdzian, sądząc że wyszły mi całkiem nieźle więc chce się nimi podzielić. Kochanowski, niedoceniony przez …