dziewanna Św. Franciszek nie bez powodu jest patronem ekologii. Natura bowiem grała w jego życiu istotną rolę co można zauważyć w lekturze „kwiatki …..”. Uważał on bowiem, że my, ludzie …
dziewanna Św. Franciszek nie był ascetą na miarę swoich czasów. Średniowieczni asceci uważali bowiem, że jedynie przez cierpienie i ból fizyczny zostaną zbawieni i zapewnią sobie życie w niebie. Nie …
dziewanna Św. Franciszek utrzymywał i pielęgnował swoją relację z Bogiem poprzez celebrację życia i wszystkiego co go otacza. Kochając naturę, rośliny, zwierzęta, czy nawet ludzi którzy z niego szydzili, kochał …
Rodzynek Psalmy wyrażają uniwersalne i różnorodne uczucia, które człowiek wypowiada w czasie modlitwy. Psalmy poruszają nie tylko tematy religijne, ale także historyczne, obywatelskie, czy osobiste. W związku …
Alicja Młodość jest okresem zmian i rozkwitu człowieka. W tym czasie poszukuje on własnej tożsamości i zdobywa cenne doświadczenia. Często, poznając realia prawdziwego życia, które do tej pory było beztroskie …
Torka Wprowadzanie: Relacje pomiędzy Bogiem a człowiekiem są ważnym i skomplikowanym tematem. Jest to zagadnienie poruszane zarówno w sztuce, jak i w życiu codziennym. Ludzie zazwyczaj w poszukują w Bogu …
Gawcia Cierpienie niekoniecznie spotyka ludzi, którzy na nie zasłużyli. Czasami jest ono próbą, która spotyka człowieka godnego i uczciwego. Dzięki niemu możemy sprawdzić jak silne są nasze wewnętrzne postanowienia, wiara …
olga Problem dorastania i społecznej inicjacji bohatera. Omów zagadnienie na podstawie Przedwiośnia Stefana Żeromskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst. Dorastający człowiek jest podatny na różnego rodzaju wpływy – …
Gawcia Relacje człowieka z Bogiem są różnorodne i wynikają głównie ze sposobu w jaki istota ludzka traktuje Stwórcę. Człowiek szukał Boga, ale jednocześnie buntował się przeciwko Niemu. Bóg biblijny jest …
Weronika W Potopie Henryka Sienkiewicza nie trudno znaleźć przykładów prawdziwej odwagi. Niewątpliwie człowiekiem odważnym, ryzykującym życie był główny bohater, Andrzej Kmicic, postać fikcyjna tej powieści. Podczas oblężenia Jasnej Góry, a …
Marcelina Jedną ze słabości głównej postaci powieści, Rodiona Raskolnikowa, była chaotyczność działań popełnionej zbrodni. Sądził, że należy do grupy nadludzi, którzy mogą decydować o czyimś życiu. Bardzo się zdziwił, kiedy …
Marcelina W powieści “Zbrodnia i kara” Petersburg przedstawiony jest jako miasto zepsucia, w którym nędza, głód, pijaństwo i chciwość pieniądza to codzienność. Warunki panujące tam nie sprzyjają psychice człowieka. Żyjąc …
werka Każdy człowiek w mniejszym lub większym stopniu kieruje się nie tylko swoim zdaniem, ale również innych. Każdy z nas widzi w pewnej osobie swój autorytet, za którym chciałby podążać. …
Radek Twórcy literaccy w swoich dziełach chętnie wykorzystują motyw przemiany duchowej bohatera. Nie inaczej robi Henryk Sienkiewicz w “Potopie”. W swojej powieści umieścił wiele momentów przełomowych w życiu bohaterów, które …
Kamil Antygona, Sofokles. Jak literatura antyczna przedstawia tragizm ludzkiego losu? Omów zagadnienie na podstawie Antygony Sofoklesa. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst. Tragizm jest to według http://sjp.pwn.pl 1.«cecha sytuacji lub …
Gabryśka Młodość jest okresem poszukiwania własnej tożsamości, eksperymentów, odkrywania siebie. Ludzie dopiero wkraczający z dorosłe życie są otwarci na świat, energiczni, oddani przyjętym wartościom. Niestety często są to wartości niszczące …
Julia Każdy z nas jest kowalem własnego losu. Sami ustalamy sobie co chcemy osiągnąć. To od nas zależy czy nasze czyny będą od kogoś lub czegoś zależały. “Lalka” Bolesława Prusa …
Ola Literatura pomaga nam odpowiedzieć na pytanie, dlaczego niejednokrotnie osoby sprawiedliwe, prawe jak i te o dobrym sercu cierpią bardziej niż ludzie podążający ścieżką mroku. Dlaczego cierpimy niewinnie? W Księdze …
m W Biblii dobro jest dziełem Boga, zło zaś pochodzi od człowieka. Zło ma swe źródło w wolnej woli, wynika ze swobodnego wyboru, którego dokonał człowiek w raju. Biblia głosi jednak zwycięstwo dobra nad złem, zwycięstwo życia nad śmiercią. Obiecuje powrót …
m Cierpienie nie jest za karę, cierpienie o wynik próby, musimy to znieść Hiob myślał, że Bóg jest niesprawiedliwy, w końcu wygrała pokora. Bóg jest nieprzenikniony, musimy być wobec niego …
m Przedstawiony obraz miłości skoncentrowany jest głównie na fizycznym jej aspekcie, na namiętności i pożądaniu, chociaż nie rezygnuje z innych jej stron i przejawów (tęsknota, ból rozłąki, psychiczny i duchowy …
Aleksandra Sytuacja tragiczna ma miejsce wtedy, gdy bohater stoi przed koniecznością dokonania wyboru między dwoma racjami, które są równorzędne, lecz każda decyzja bohatera przyniesie negatywne skutki. W takiej właśnie sytuacji …
Księga Koheleta przekonuje czytelnika, że żadne bogactwo, władza, sława ani nawet mądrość, nie są w stanie uczynić człowieka pewnym siebie i w pełni szczęśliwym. Zdaniem autora wszystko jest marnością. Odnosi się to …
Gabryśka “Księga Koheleta” zawiera rozważania nad sensem ludzkiego istnienia. Przedstawiony w niej motyw vanitas (marności) mówi o bezcelowości, błahości wszystkich ludzkich starań, przemijaniu i nieuchronnej śmierci. Powraca bardzo często w …
W “Mitologii” Jan Parandowski opisuje historię Tezeusza. Dzielny wojownik jako jedyny podjął się zadania, które wydawało się niewykonalne. Miał zabic niebezpieczną bestie zamieszkującą skomplikowaną budowlę zwaną labiryntem. Bohater pokonuje Minotaura, …
Najważniejszym problemem powieści Fiodora Dostojewskiego „Zbrodnia i kara” jest wewnętrzna metamorfoza głównego bohatera, Rodiona Raskolnikowa. Ze skrajnego racjonalisty, który decyduje się na dokonanie strasznej zbrodni w imię wymyślonych przez siebie …
1. Człowiek w relacji z Bogiem. Omów zagadnienie na podstawie znanych Ci fragmentów Księgi Rodzaju. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst. Człowiek w relacji z Bogiem często błądzi. W …
3. Źródła zła i moralnego upadku społeczeństwa. Omów zagadnienie na podstawie znanych Ci satyr Ignacego Krasickiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst. Czas oświecenia jest nie tylko okresem rozwoju …
3. Rola Fatum w świecie starożytnym. Omów zagadnienie na podstawie mitu o rodzie Labdakidów z Mitologii Jana Parandowskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst. Fatum w starożytnym świecie było …
1. Jaki obraz ludzkiego losu kreuje literatura? Omów zagadnienie na podstawie mitu o Syzyfie z Mitologii Jana Parandowskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst. Literatura kreuje, pokazuje, że mimo …
Matczyna miłość jest zwykle taka sama i bezgraniczna. Mit o Demeter i Korze z “Mitologii” Jana Parandowskiego nam to idealnie obrazuje. Demeter i Kora to matka z córką, które są …