Jeden z bardziej rozdzierających serce okresów w literaturze polskiej. Tematyka literatury tego okresu była związana z wojenną rzeczywistością. Zapraszamy do wysłuchania audycji. Osoby lubiące filmy zapraszamy na YouTube, tam można …
Ramy czasowe są łatwe do zapamiętania, gdyż początek to rok 1918 a zakończenie epoki to rok 1939. Jest to szczególny okres w literaturze naszego kraju bo wyraża radość z odzyskanego …
Młoda Polska to kolejna epoka po Pozytywizmie. nazwa to obowiązuje tylko w polskiej literaturze, na świecie przyjęło się określać ją: Modernizm. Wydarzenie, które zapoczątkowała tę epokę to wydanie pierwszego tomu …
Pozytywizm – to nazwa epoki używana tylko w Polsce, w Europie określano tą epokę Realizmem. Dla nas te epoka zaczyna się wraz z upadkiem powstania styczniowego. Pozytywizm stał w opozycji …
Epoka Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego. Tak ważnych na maturze utworów jak “Pan Tadeusz”, “Dziady” cz. III, “Kordian”. To w tej epoce powstały takie pojęcia jak prometeizm, mesjanizm. Romantycy fascynowali się …
Oświecanie to epoka trwająca od końca XVII po schyłek XVIII wieku. Oświeceniowy światopogląd stawiał na rozum i zmysłowe poznanie. Literatura koncentrowała się wokół ważkich zagadnień społecznych i obyczajowych, a jej …
Kolejna audycja w której omawiam epoki literackie. Podstawowe informacje zawarte w tym podkascie na pewno przydadzą się do szybkiej powtórki. Jeśli ci się podoba audycja – kup nam kwiaty lub …
Opoka Jana Kochanowskiego i odrodzenia się idei starożytne. Dla miłośników filmów, tutaj lekcja video. Jeśli ci się podoba audycja – kup nam kwiaty lub kurs o lekturach obowiązkowych lub kurs …
Najdłuższa epoka w historii Europy, trwająca od V do XV wieku. Zapraszamy do wysłuchania audycji na jej temat. Miłośników filmów zapraszamy do obejrzenia tego odcinka: Średniowiecze – epoki literackie. Powtórka …
W dalszym ciągu omawiamy starożytność, jednak teraz zajmiemy się Biblią oraz jej najważniejszymi fragmentami. Miłośników filmów zapraszam tutaj: 171. Biblijne historie przydatne na maturze. Matura języka polskiego. – YouTube Jeśli …
Pierwszy odcinek z cyku “Epoki literackie w podkaście”. Rozpoczynamy od Antyku. Zapraszamy do wysłuchania. Tutaj bardzo ciekawy film: Mitologia najważniejsze mity i rodowód bóstw olimpijskich, atrybuty bogów greckich, muzy greckie. …
W tej audycji zapoznam Was ogólnie z treścią tej lektury. Poznacie losy głównego bohatera, pomysły na Polskę. Zapraszam was też do obejrzenia fragmentów lekcji jaką przeprowadziłam na żywo poświęconą “Przedwiośniu”. …
Zamykająca listę lektur ogwiazdkowanych , niezwykła i pełna ekspresji “Sklepy cynamonowe”. Zapraszamy do wysłuchania podcastu. Na naszym kanale Youtube również, są filmy o tej lekturze:
Motyw walki to kolejny motyw jaki omawiamy. A czy wiecie, że na YT jest już ponad 20 0dcinków na temat na temat motywów literackich. Wszystkie są zgromadzone w postaci playlisty. …
Poprawnie napisane streszczenie daje na maturze kilka punktów a dokładnie 3 punkty. Niby niewiele jednak warto o nie powalczyć bo mogą zdecydować o dostaniu się na wymarzone studia. Tutaj kilka …
“Ferdydurke” – to lektura obowiązkowa dla maturzystów. W tej audycji do jej omówienia podchodzimy bardzo poważnie, jednak skłania Izabela zawsze ją omawiając podchodzi do niej luzem. O Ferdydurce na naszym …
Język to niezwykłe narzędzie a tematyka tego podcastu jest bardzo popularna na naszym kanale Wiedza z Wami na YT. Dlaczego ta tematyka jest tak bardzo popularna? Bardzo często pojawia się …
Młoda Polska to epoka niezwykła a my zaczynamy omawianie epok na naszych podcastach właśnie od niej. Tutaj taki skrót najważniejszych treści jakie trzeba znać z tej epoki. Jeśli ci się …
Kolejny motyw omawiamy w formie podcastu. Jeśli ci się podoba audycja – kup nam kwiaty lub kurs o lekturach obowiązkowych lub kurs o epokach literackich z omówieniem lektur.
Matura rozszerzona z polskiego zyskuje na popularności i naprawdę duża grupa ludzi co roku do tej matury przystępuje. Jeśli ci się podoba audycja – kup nam kwiaty lub kurs o …
Odcinek dedykowany głównie pierwszym rocznikom szkoły średniej. Wyjaśniamy podstawowe różnice pomiędzy Odpowiadamy na pytanie co to jest tekst kultury Na jakie teksty kultury się powoływać? Jak postawić tezę? W tym …
Motyw dziecka. Dziecko to postać szczególna w literaturze, w lekturach szkolnych również. Przedstawiane jest z rozmaitych perspektyw. Kiedy mówi się o dziecku, wydaje mi się, że literatura nie zawsze pokazuje …
Po tak pięknym motywie jakim była miłość, pora na motyw śmierci. Oba motywy są bardzo częste w literaturze, oba są częste w życiu. Nie przypadkowo na początek wybraliśmy te i …
Często, kiedy przygotowujecie się do pisania rozprawki, zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, to pierwszą kwestią do której wracacie są określone motywy literackie. Oczywiście na temat motywów można powiedzieć …
Stanisław Wyspiański był wizjonerem. Nie do końca rozumianym przez ludzi mu współczesnych. Wielki patriota, któremu ogromnie zależało na losach ojczyzny. Jeśli ci się podoba audycja – kup nam kwiaty lub …
Dlaczego “Lalka” jest tak niezwykła lekturą? Warto znać tą lekturę z uwagi na ogromną ilość motywów, zagadnień? Jeśli ci się podoba audycja – kup nam kwiaty lub kurs o lekturach …
Czym jest epopeja? Jaki był los Jacka Soplicy? Jaka jest fabuła lektury? Zapraszamy do wysłuchania audycji! Jeśli ci się podoba audycja – kup nam kwiaty lub kurs o lekturach obowiązkowych.
Jest to jedna z lektur obowiązkowych w szkole średniej po gimnazjum. Dowiecie się z tego podcastu dlaczego ta lektura jest tak ważna. Jeśli ci się podoba audycja – kup nam …
W tej audycji chcę zapoznać was z wybranymi utworami Jana Kochanowskiego, które omawiacie w szkole średniej po gimnazjum. Jeśli ci się podoba audycja – kup nam kwiaty lub kurs o …
Omówienie pierwszej lektury obowiązkowej w szkole średniej po gimnazjum Jeśli ci się podoba audycja – kup nam kwiaty lub kurs o lekturach obowiązkowych.