Rozprawka z polskiego na 30 punktów
Bohater z fragmentu ,,Sklepy cynamonowe” Bruno Schulza w szczegółowy sposób opisuje wydarzenie z dzieciństwa. Wspomina on sobotnie, popołudniowe spacery jakie odbywał ze swoją matką. Jako dzieci inaczej odbieramy świat i wydarzenia, które nas spotykają. Bohater tekstu porównuje słońce do złota, które wpływa na ludzi i nadaje im maskę. Powitania mijających się przechodniów tłumaczy sobie jako pewnego rodzaju kult. Z biegiem lat bohater jednak dostrzega znaczące różnice. Okolica bije go po oczach pustką, czuł zapach chłodu i winem. Świat widziany przez niego obecnie jest tylko smutnym odbiciem radosnych i przepełnionych kolorem wspomnień.
W kolejnym fragmencie tego samego dzieła, chłopiec wraca myślami do lekcji rysunkowych znakomitego profesora. Bohater opisuje swoje wrażenia jakich doznawał, wybierając się na nie późną, zimową porą. Wyobraźnia dziecka może płatać figle, gdy w grę wchodzi ciemność. Bohater opisuje, jak w jego głowie pojawiało się mnóstwo kłamliwych konfiguracji planu miasta. Dotarcie na zajęcia było dla niego nie lada wędrówką.
W książce pt. ,,Lalka” Bolesława Prusa Ignacy Rzecki w swoim pamiętniku dzieli się wspomnieniami z dzieciństwa. W swoich opisach skupia się głównie na tym, co przekazał mu ojciec. Dostał od niego ducha patrioty i wiarę w Napoleona. Istotne jest to, że jego zdanie na temat odpowiedniego przywódcy na przestrzeni lat nie zmieniły się. Dzieciństwo miał, jak wspomina szczęśliwe i beztroskie.
Czasami jest tak, że nasze myśli krążą wokół dzieciństwa. Bez względu na to, czy było ono bardzo przyjemne czy też mniej, można rozpoznać wiele różnic w postrzeganiu świata wtedy i teraz. We fragmentach Bruno Schulza bohater ukazuje nieograniczoną wyobraźnię dziecka, wspomnienia z wcześniejszego odbierania rzeczywistości wydają się wręcz abstrakcyjne. Dla Ignacego Rzeckiego natomiast dzieciństwo było zalążkiem sposobu spoglądania na świat.