Wpływ otoczenia na życiowe wybory ludzi.
werka
Każdy człowiek w mniejszym lub większym stopniu kieruje się nie tylko swoim zdaniem, ale również innych. Każdy z nas widzi w pewnej osobie swój autorytet, za którym chciałby podążać. Sam nieunikniony proces socjalizacji ma za zadanie wpłynąć na nasze życie i decyzje. Wynika z tego, że bardzo często społeczeństwo narzuca nam pewne wartości.
W ,,Przedwiośniu” Stefana Żeromskiego, główny bohater jest mocno zagubiony. Ze względu na to, że nie ma przy nim ojca czuje się wolny i bezkarny. Cezarym kieruje rewolucyjne towarzystwo, które narzuca mu komunistyczne idee. W ten sposób chłopak zaczyna się buntować i być agresywny nawet w stosunku do własnej matki. W późniejszym okresie jego życia zaczyna wątpić w racje komunistów, jednak mają na niego tak duży wpływ, że pomimo braku przekonania bierze z nimi udział w marszu na Belweder i nawet staje w pierwszym szeregu.
Drugim utworem, w którym otoczenie, czyli w tym przypadku rodzina wpłynęła na życiowe wybory bohatera jest ,,Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Wspomnianym bohaterem jest Zbyszko, najstarszy syn Dulskich-buntownik, który nie może znieść kołtuństwa swojej matki i życia na pokaz. Bez wiedzy Anieli, która rządzi całą rodziną i dominuje w domu, mężczyzna wdaje się w romans ze służącą Hanką, która zachodzi w ciążę. Na początku Zbyszko chciał uwolnić się od życia w kołtuństwie oraz chciał zrobić na złość matce i poślubić służącą pomimo jej sprzeciwów. Jednak rodzina, kołtuńskie otoczenie, w którym się wychował, tak na niego wpłynęły, że ostatecznie zrezygnował z tego pomysłu w obawie przed brakiem otrzymania pieniędzy od matki.
3. Wpływ otoczenia na życiowe wybory ludzi. Omów zagadnienie na podstawie Przedwiośnia Stefana Żeromskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.