Rozprawka maturalna na 30 punktów
Dzieciństwo to czas w życiu człowieka, w którym odkrywamy świat i nabywamy nowe umiejętności. Tworzymy wspomnienia, nawiązujemy kontakty z innymi ludźmi, uczymy się. Krainą dzieciństwa dla człowieka może być sielankowe i beztroskie miejsce, piękne wspomnienia. Opis takiego świata w ,,Sklepach cynamonowych“ zastosował Bruno Schulz oraz Adam Mickiewicz w ,,Dziadach cz. II“.
Opis sielankowego świata przedstawionego odkrywamy w podanym fragmencie I, autorstwa Schulz’a. Autor złożył w całości najpiękniejsze widoki w mieście latem, ukazał też ludzkie zachowania w tym rajskim miejscu: “Przechodnie, brodząc w złocie, mieli oczy zmrużone od żaru, jakby zalepione miodem, a podciągnięta górna warga odsłaniała im dziąsła i zęby. I wszyscy brodzący w tym dniu złocistym mieli ów grymas skwaru, jak gdyby słońce nałożyło swym wyznawcom jedną i tę samą maskę – złotą maskę bractwa słonecznego […]”. Cytat: “Stare domy, polerowane wiatrami wielu dni, zabawiały się refleksami wielkiej atmosfery, echami, wspomnieniami barw, rozproszonymi w głębi kolorowej pogody. Zdawało się, że całe generacje dni letnich (jak cierpliwi sztukatorzy, obijający stare fasady z pleśni tynku) obtłukiwały kłamliwą glazurę […]“, nawiązuje do ulic oblanych słońcem. Autor podkreśla piękno wspomnień dzieciństwa, które zaczarowuje czytelnika.
Wiek dziecięcy ma to do siebie, że pozwala również na poznawanie nowych rzeczy i miejsc. To czas, gdy człowiek pała ekscytacją i zaufaniem do nieznanego. Fragment drugi opisuje klimat nocy; jest ciemna, niepokojąca. W tym wszystkim jednak odnaleźć można cień nadziei, że gdzieś tam jest miejsce, w którym można się schronić, jest ono ciepłe, pełne miłości. Czeka tam ktoś, kto jest wyrozumiały, a samo przebywanie w takim obszarze przynosi przyjemność. To najcenniejsze wspomnienia ludzkie z młodości, dające poczucie bezpieczeństwa.
Małoletność opisana została też jako przebywanie w raju, niezaznanie nigdy zmartwień i głodu w “Dziadach cz.II”. Józio i Rózia byli duchami lekkimi, które nigdy nie zaznały cierpienia. Ich ziemskie życie cechowało się zabawą, radością i spełnianiem zachcianek. Mickiewicz w ten sposób dał do zrozumienia, że życie dziecka jest idealne pod tym względem widzenia, a dzieciństwo to być może najpiękniejszy czas w życiu ludzkim.
Taki sielankowy i beztroski sposób życia może obrazować czas wczesnej młodości. Kraina dzieciństwa to miejsce pełne piękna, bezpieczeństwa i miłości, w którym nie ma miejsca na problemy ludzi dorosłych. Jest swoistą idyllą dla osób starszych.
Amelia S.