Notatka syntetyzująca – matura z polskiego 2023
Zadania na maturze z polskiego można podzielić na otwarte i zamknięte. Otwarte to takie, w których maturzysta będzie musiał wykazać się sformułowaniem swojej własnej wypowiedzi, umiejętnością argumentowania stanowiska.
W części arkusza maturalnego „Język polski w użyciu” jest właśnie zadanie otwarte, które nazywa się notatką syntetyzującą. Wiele osób będzie szukać podobieństw do streszczenia, które obowiązywało na maturze od 2015 do 2022. Nie jest to jednak to samo.
Co to jest notatka syntetyzująca?
Jest formą zwięzłej wypowiedzi, której celem jest przedstawienie istotnych dla danych tekstów informacji. Notatka nie może być krótsza niż 60 wyrazów i nie dłuższa niż 90 wyrazów. Informator CKE zwraca uwagę na kilka cech dobrej notatki syntetyzującej, są to:
– poprawność ortograficzna, językowa i interpunkcyjna – tak, przecinki…
– notatka powinna zostać napisana tekstem ciągłym,
– notatka powinna nawiązywać do obu tekstów, czyli powinna być rzeczowa.
– Notatka syntetyzująca powinna być napisana własnymi słowami oraz być spójna, czyli składać się z logicznie powiązanych ze sobą zdań.
Jak sporządzić notatkę syntetyzującą?
Informator CKE daje pewne wskazówki, warto mieć je na uwadze przystępując do zadania, tak więc kolejno:
- Zapoznaj się dokładnie z tematem.
- Uważnie przeczytaj oba teksty, aby wyłowić zagadnienia kluczowe.
- Teraz dosyć trudna część, trzeba dokonać syntezy danych informacji, aby określić stanowisko każdego autora względem zagadnienia określonego w temacie notatki syntetyzującej.
- Porównać stanowiska obu autorów w tekstach.
- Uporządkować wnioski z analiz w taki sposób, aby:
– notatka syntetyzująca przedstawiała w sposób syntetyczny stanowiska obu autorów w odniesieniu do tematu, wskazując na podobieństwa lub różnice pomiędzy stanowiskami.
– musi zawierać ogólne stwierdzenie, w jaki sposób oba teksty odnoszą się do tematu.
Proste? Potem jeszcze należy pamiętać, aby notatka nie była krótsza niż 60 wyrazów i nie dłuższa niż 90. Napisana poprawnie tekstem ciągłym.
Ile punktów można dostać za poprawnie napisaną notatkę syntetyzującą?
Za poprawnie napisaną notatkę można dostać 4 punkty. Te punkty rozkładają się w następujący sposób: 3 punkty można otrzymać za treść, a 1 punkt za poprawność językową, interpunkcyjną i ortograficzną. Jeśli w notatce pojawi się trzy lub więcej błędów językowych wtedy otrzymujemy 0 punktów za poprawność językową. Jeśli chodzi o dyslektyków – nie bierze się pod uwagę błędów ortografii i interpunkcji, ale językowe i gramatyczne już tak.
Punkty za treść są przyznawane w bardziej złożony sposób, brane są pod uwagę trzy aspekty:
– przedstawienie stanowiska każdego autora,
– zestawienie stanowisk obu autorów,
– spójność.