Motyw przemiany duchowej bohatera. Omów zagadnienie na podstawie Potopu Henryka Sienkiewicza. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Radek
Twórcy literaccy w swoich dziełach chętnie wykorzystują motyw przemiany duchowej bohatera. Nie inaczej robi Henryk Sienkiewicz w “Potopie”. W swojej powieści umieścił wiele momentów przełomowych w życiu bohaterów, które doprowadziły do ich metamorfozy.
Jedną z postaci przechodzących przemianę duchową jest Andrzej Kmicic. Znany szlachcic, młody chorąży, posiadający majątek w Lubiczu. W spisanym przez Herkaliusza testamencie odziedziczył w spadku Oleńkę Billewiczównę, która odrzuca jego zaloty, gdzyż Kmicic miał opinię zabijaki oraz człowieka bez sumienia.
O jego swawolnym trybie życia słyszał każdy przedstawiciel szlachty i nie tylko, lecz jego zachowanie usprawiedliwiano walką Kmicica za ojczyznę. Odrzucenie przez ukochaną wzbudza w nim gniew i poczucie braku szacunku wobec niego. Traktuje Oleńkę jako swoją własność, więc porywa ją. Zostaje ona później uratowana przez Michała Wołodyjowskiego.
Momentem, w którym jest on powszechnie uznany za zdrajcę narodu, jest posłuszeństwo wobec Janusza Radziwiłła, który to kolaborował ze Szwedami. Staje z nim w walce ze swoimi braćmi, a ukochana traci do niego jakiekolwiek pozytywne uczucia.
Swoją przemianę zaczyna od wypowiedzenia posłuszeństwa kolaborantowi szwedzkiemu- Januszowi Radziwiłłowi. Wyjaśnia, że został przez niego oszukany i ślepo wierzył w jego słowa. Myślał, że Radziwiłł miał na celu dobro Rzeczpospolitej, a tak naprawdę, jedyne o co mu chodziło to dobro własne. Zmienia swoje nazwisko na Babinicz, którym to podpisuje się w liście skierowanym do Wołodyjowskiego, gdzie poleca mu, aby podległe mu wojska nie rozdzielały się.
W trakcie obrony Jasnej Góry ryzykuje on własne życie, wysadzając armatę. Ratuje również życie królowi Janu Kazimierzowi, rówież wtedy ryzykując swoje życie. Na łożu domniemanej śmierci, wyznaje władcy, że jego prawdziwe imię brzmi Andrzej Kmicic.
Król, doceniając jego poświęcenie, wysyła mu list, odczytany później z ambony. Ujawnia tam bohaterskie czyny Kmicica jak i jego prawdziwe oblicze (działał nadal pod nazwiskiem Babinicz). Metamorfozie ulega także jego stosunek do Oleńki. Przestaje traktować ją jako swoją podwładną, tylko stawia ją na równi ze sobą. Oleńka wychodzi również za niego za mąż.