Matura z języka polskiego 2023: zmiany po rozporządzeniu z lutego 2022 roku!
Matura z polskiego jest obowiązkowa, tego Wam przypominać nie muszę i aby zdać maturę na poziomie podstawowym, trzeba otrzymać minimum 30% punktów.
Z uwagi na pandemię i fakt, że kolejne roczniki wciąż przebywały na nauce zdalnej, Ministerstwo postanowiło ułatwić zdawanie egzaminu maturalnego abiturientom podchodzącym do matury w latach 2023 oraz 2024. Duży wpływ na wygląd matury z polskiego w roku 2023 oraz 2024 miały konsultacje ze środowiskiem edukacyjnym. Jest kilka zmian, które są bardzo istotne z punktu widzenia zdającego maturę z polskiego.
Czas trwania egzaminu maturalnego z polskiego w 2023 r. i 2024 r.
Matura pisemna będzie trwać 240 minut, czyli macie 4 godziny, aby napisać wypracowanie oraz rozwiązać test. Wydłużenie czasu jest potrzebne, bo, niestety, wymagania są większe i jak się zaraz okaże, nawet po zmianach trzeba napisać dłuższą pracę pisemną.
300 wyrazów to wymagana długość wypracowania.
W pierwotnej wersji było wymagane, aby praca pisemna miała aż 400 słów. Proszę mi wierzyć, znam uczniów, dla których napisanie wypracowania na 250 słów było nie lada wyczynem, a tutaj wymaga się 400 słów. Obecnie dostosowano wymagania tak, aby wypracowanie liczyło minimum 300 słów. Jednakże dotyczy to zdających w latach 2023 oraz 2024. Na dziś osoby zdające w roku 2025 i później będą musiały napisać najmniej 400 słów w pracy maturalnej z języka polskiego.
Punktacja na maturze z polskiego w 2023 r. oraz 2024 r.
Pierwotnie napisano, że za egzamin maturalny z polskiego można otrzymać maksymalnie 70 punktów. Po zmianach górna granica została obniżona do 60 punktów. Matura z polskiego będzie składała się z 3 części:
„Język polski w użyciu”: wcześniej maksymalna punktacja za tę część wynosiła 13 punktów, po zmianach jest to 10 punktów.
„Test historycznoliteracki”: pierwotnie założono, że będzie można otrzymać 22 punkty i tutaj największa zmiana, bo na maturze z polskiego w latach 2023 i 2024 będzie można otrzymać maksymalnie 15 punktów.
Wypracowanie – ta część oceniana jest na 35 punktów i tutaj zmian nie ma.
Wraz ze zmniejszeniem punktacji, zmniejszyła się liczba zadań w arkuszu, wcześniej zakładano, że będzie ich od 19 do 32, a po zmianach ma być ich od 12 do 23.
Lektury obowiązkowe na maturę z polskiego 2023 i 2024.
Lista lektur na maturę 2023 została ograniczona. Wielu uczniów ucieszyło się na tę wieść, ale słyszałam też i głosy krytyki, które częściowo można uznać za słuszne. Wiele z tych lektur przerobiono w klasie pierwszej czy w drugiej, a można było poświęcić na nie mniej czasu. Przypominam, że kolejne roczniki będzie obowiązywać pełna lista lektur. Tłumaczenie, że obecnie żyjemy w tak burzliwych czasach i nie wiadomo co będzie za kilka lat, nie zwalnia nikogo z konieczności przerobienia tych pozycji.
Wypracowanie maturalne z polskiego w roku 2023
Wcześniej już wspomniałam, że będzie musiało ono liczyć minimum 300 słów. Zdający będzie miał do wyboru dwa tematy i w dodatku oba bez wskazania lektury obowiązkowej. Oznacza to, że piszący będzie musiał się odnieść do dowolnej lektury z listy lektur obowiązkowych. Lista będzie na 2 i 3 stronie arkusza. O samym wypracowaniu więcej napiszę w następnych wpisach.
Czy matura 2023 jest łatwiejsza?
Ograniczenie liczby zadań, obniżenie liczby wymaganych słów w wypracowaniu, wykreślenie kilku lektur z listy obowiązkowych na maturze niewątpliwie ułatwia zdanie egzaminu. Nie porównujmy go z tym z roku 2015, bo jest on diametralnie inny. Wydaje się, że zdających czeka więcej pracy – to fakt, ale też warto podkreślić, że rozłożona w nim punktacja czyni go łatwiejszym do zdania.