Człowiek w obliczu cierpienia
Gawcia
Cierpienie niekoniecznie spotyka ludzi, którzy na nie zasłużyli. Czasami jest ono próbą, która spotyka człowieka godnego i uczciwego. Dzięki niemu możemy sprawdzić jak silne są nasze wewnętrzne postanowienia, wiara czy poglądy.
W Biblii w Księdze Hioba Hiob jest przedstawiony jako człowiek sprawiedliwy, bogobojny, pracowity i unikający zła. Był najwybitniejszym człowiekiem spośród ludzi Wschodu. Bóg był pewien jego bezinteresownej wiary, lecz szatan stwierdził, że łatwo wychwalać Boga gdy posiada się wszystko. Uważał, że jeśli od Hioba odwróci się szczęścia, ten odwróci się od Boga. Stwórca pozwolił szatanowi na zarządzanie fortuną Hioba w wyniku czego Hiob stracił stada zwierząt, wszystkich potomków oraz splądrowana została jego ziemia. Hiob dowiedziawszy się o tym rozdarł szaty i zaczął rozpaczać, ale nie wrócił w stronę Boga. Żona zdziwiła się jego zachowaniem. Ten tłumaczył jej, że skoro przyjęli od Boga dobro powinni także przyjąć zło. Mężczyzna w pewnym momencie pyta Boga dlaczego spotykają go wyłącznie nieszczęścia. Stwórca przypomina mu, Czym jest neon planów i wyroków boskich. Po tych słowach Hiob się uspokoił. Wierzył, że bóg ma w tym jakiś cel oraz, że jego cierpienie ma sens. Ostatecznie zakład wygrał Bóg, a mężowi zostało zwrócone wszystko co stracił. Hiob jest symbolem niezawinionego cierpienia i wytrwałości wierze.
Inną postawę wobec cierpienia przyjął Jan Kochanowski po stracie ukochanej córeczki Urszulki. W cyklu jego Trenów możemy zauważyć narastającą rozpacz rodzicielską, wzmagający się ból i cierpienie. Przechodzi on kryzys światopoglądowy. Gdy nadchodzi apogeum jego rozpaczy zaczyna buntować się przeciwko Bogu. Wątpi czy Stwórca w ogóle istnieje. W późniejszych Trenach zaczyna się powoli uspokajać i godzić z losem, który go spotkał. Wyznaje swoje winy i upokarza się przed Bogiem.
Ludzie w sytuacji cierpienia różnie reagują. Jedni radzą sobie lepiej inni nie są w stanie normalnie funkcjonować. Część zachowuje spokój i trwa przy swoich poglądach, a inni zaczynają wątpić w wartości, w które wcześniej wierzyli.
2. Jak człowiek może się zachować w obliczu cierpienia? Omów zagadnienie na podstawie znanych Ci fragmentów Księgi Hioba. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.