Matura ustna od roku 2023
W tym wpisie chcemy Wam przedstawić kilka podstawowych zasad dotyczących matury ustnej, które będą obowiązywać uczniów szkół średnich po szkole podstawowej. W roku 2023 będą to uczniowie czteroletnich liceów, zaś uczniowie techników po gimnazjum zdają maturę według formuły z 2015 roku. Skoro już wiadomo, kto zdaję maturę ustną w roku 2023, to teraz trzeba wiedzieć, jakie pytania będą na maturze?
Pytania na maturę ustną
Na maturze ustnej pytania będziesz losować spośród kliku zestawów, jakie przedstawi Ci komisja. W jednym zestawie będą dwa pytania, jedno z puli otwartej, czyli to pytanie będziesz znać, gdyż zostało opublikowane we wrześniu 2021 roku (znajdziesz je na naszej stronie tutaj lub na stronach CKE) Będzie ono dotyczyć zagadnień związanych z lekturami obowiązkowymi, jakie były przerabiane podczas lekcji języka polskiego. Ważna uwaga: w roku 2023 i 2024 nie obowiązują pytania dotyczące lektur, które zostały wykreślone z listy obowiązkowej.
Drugie pytanie z zestawu będzie już niejawne, czyli jego treści nie będziesz znać. Wiemy jednak, czego będą dotyczyć. Spodziewaj się zatem zagadnień związanych z literaturą, innymi dziełami sztuki lub z nauką o języku. Do pytania będzie dołączony tekst literacki lub nieliteracki albo tekst ikoniczny.
Przebieg matury ustnej od roku 2023
Po wejściu na salę, gdzie siedzi dwuosobowa komisja i inny zdający ( jeśli nie jesteś ani pierwszy ani ostatni w kolejce), losujesz zestaw. Na opracowanie wypowiedzi masz 15 minut, nie więcej. Możesz przygotować w tym czasie plan ramowy czy notatki pomocnicze. Masz dowolność w kolejności prezentacji odpowiedzi na pytania.
Twoja wypowiedź monologowa nie może trwać dłużej niż 10 minut, może być jednak krótsza. W tym czasie wypowiedzi nie może przerwać komisja, nie może Ci zadawać dodatkowych pytań. Jeśli skończysz wypowiedź wcześniej, warto o tym poinformować komisję.
W swojej wypowiedzi możesz się powołać na:
– lekturę obowiązkową
– lekturę uzupełniającą
– utwór literacki nie będący lekturą, w tym utwór poetycki.
Ostatnie 5 minut to rozmowa z komisją, która może zadać Ci pytania dotyczące:
– zagadnień określonych w poleceniach do obu zadań lub do jednego z dwóch zadań,
– utworu literackiego albo tekstu kultury, w tym materiału ikonicznego, dołączonego do polecenia,
– treści utworów literackich i tekstów kultury przywołanych przez Ciebie w wypowiedziach.
Opracowano na podstawie materiałów CKE