Człowiek w relacji z Bogiem
Gawcia
Relacje człowieka z Bogiem są różnorodne i wynikają głównie ze sposobu w jaki istota ludzka traktuje Stwórcę. Człowiek szukał Boga, ale jednocześnie buntował się przeciwko Niemu.
Bóg biblijny jest dobry i pełen miłości. W Księdze Rodzaju poznajemy genezę powstania ludzkości. Bóg stworzył Adama i Ewę wymagając od nich w zamian posłuszeństwa oraz szacunku. Zamieszkiwali oni raj gdzie obowiązywał ich jedynie zakaz spożywania owoców z drzewa stojącego w środku sadu. Drzewo to było drzewem poznania dobra i zła. Ewa skuszona przez węża, który twierdził, że Bóg oszukał pierwszych ludzi, zjadła owoc i dała go również Adamowi. Przez złamanie jedynego zakazu zostali oni wygnani z raju. Po tym jak zostali wypędzeni na Ziemię chcieli znaleźć schronienie oraz drogę powrotną do Boga. Chodzili po ziemi w poszukiwaniu miejsca dla siebie. Ich życie od tego momentu stało się wieczną wędrówką.
W dalszych fragmentach księgi rodzaju Bóg widząc rozpustę panującą na świecie, postanowił zesłać na ziemię wielki potop, który miał przeżyć tylko Noe i jego rodzina. Noe kochał Boga, służył Mu i zawsze pamiętał, że ma być Mu wierny. Dlatego to właśnie jemu Bóg nakazał budowę olbrzymiej arki. Kiedy nadszedł czas Noe schronił się w olbrzymiej budowli wraz ze swoją rodziną i zwierzętami, dzięki czemu przetrwał tak olbrzymi potop, który pochłonął wszystkich ludzi. Gdy wody już całkowicie opadł, Bóg przemówił do Noego i kazał mu wyjść na ląd. Po tych zdarzeniach Pan zawarł przymierze z człowiekiem.
Inną podstawą wobec Boga cechuje się asceta ze średniowiecznej legendy o Świętym Aleksym. Wierzył, iż Bóg wymaga odrzucenia wszystkich ziemskich dóbr i wszystkiego, co czyni go szczęśliwym a przez to daje możliwość wiecznego życia. Aleksy od dzieciństwa był bardzo poważny i religijny. Porzucił rodzinę by żyć samotnie i jak najbardziej odizolować się od ludzi. Umartwiał on swoje ciało. Dbał wyłącznie o czystość swojej duszy. Po jego śmierci zaczynały dziać się cuda. Z jego ciała wydobywał się zapach, który uzdrawiał chorych.
1. Człowiek w relacji z Bogiem. Omów zagadnienie na podstawie znanych Ci fragmentów Księgi Rodzaju. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.