Młodość jako czas buntu
Gabryśka
Młodość jest okresem poszukiwania własnej tożsamości, eksperymentów, odkrywania siebie. Ludzie dopiero wkraczający z dorosłe życie są otwarci na świat, energiczni, oddani przyjętym wartościom. Niestety często są to wartości niszczące zarówno ich, jak i bliskich czy społeczeństwo. Bez mentora, dorosłego pokazującego możliwe rozwijające ścieżki życiowe, łatwo jest się zagubić.
Tak było w przypadku Cezarego Baryki głównego bohatera powieści ”Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Jego dojrzewanie jest jednym z głównych wątków utworu. Przypada ono na okrutne i ponure czasu I wojny światowej i rewolucji bolszewickiej. Ojciec został powołany na front wojenny, a matka starała się utrzymać dom i pozyskać jedzenie dla rodziny. W ten sposób Cezary czuje się wolny i staje się buntowniczym młodzieńcem sprawiającym duże kłopoty matce. Przestaje chodzić do szkoły, bije dyrektora, przez co otrzymał wilczy bilet. Rewolucyjne wydarzenia w Baku wita z entuzjazmem, ulega fascynacji komunizmem. Bierze udział w manifestacjach, pochodach oraz egzekucjach, którymi się ekscytuje. Nie przeraża go rozlew krwi, agresja, gniew. Próbuje przekonać matkę do swoich racji, jednak Jadwiga zdecydowanie opiera się jego słowom. Zdenerwowany syn niejednokrotnie ją obraża, ma nawet pokusę użycia przemocy. Komunizm daje Cezaremu wyniosłe ideały, w które może się zaangażować, poczucie akceptacji i przynależności. Jest jednak toksyczny; budzi w nim złe instynkty, wrogość i agresje. Otrzeźwienie przynoszą bohaterowi dopiero widoczne skutki rewolucji: rozlew krwi, setki niewinnych ofiar, brak obiecywanej sprawiedliwości, chaos, nędza. Baryka rozważa sens wydarzeń i odchodzi od zafascynowania komunizmem. Nadal pragnie sprawiedliwości społecznej, ale rozumie że nie zostanie ona osiągnięta tak jak w to wcześniej wierzył.
Drugim bohaterem, którego młodość okazała sie okresem bunty jest tytułowy bohater powieści “Kordian” Juliusza Słowackiego. Jako dojrzały emocjonalnie nastolatek zadziwiająco szybko zaczął zastanawiać się nad sensem życia i świata. Szukał idei, której mógłby sie poświęcić. Okazała sie nią miłość do Laury, starszej od niego kobiety. Niestety piękność nie darzy go wzajemnym uczuciem. Odrzucenie ukochanej oraz rozczarowanie Europą prowadzą do nieudanej próby samobójczej. Po niej Kordian staje się zgorzkniałym i dojrzałym patriotą, którego celem jest dobro ojczyzny. Bohater przeistacza się z romantycznego i marzycielskiego młodzieńca w buntownika walczącego o wolość. Z czasem jego dojrzewania, zmieniały się jego ideały.
W młodości łatwo jest oddać się w pełni systemom, ideom, wartościom które nie mają pozytywnego wpływu na naszą przyszłość. Jednak bez wsparcia bliskich ciężko jest odnaleźć poprawną ścieżkę życiową. Zwłaszcza w czasach wojny. Bunt jest oznaką zagubienia, poszukiwania własnej tożsamości.
1. Młodość jako czas buntu. Omów zagadnienie na podstawie Przedwiośnia Stefana Żeromskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.