Rozprawka z polskiego na 31 punktów z 50 – 62%
Dzieciństwo to bardzo ważny okres w życiu człowieka, bowiem wówczas poznaje świat, odkrywa samego siebie i innych. Ten motyw podjęto już w Biblii w znanym cytacie „Jeśli się nie odmienicie i nie staniecie jak dzieci, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego. (Mt.18). W okresie romantyzmu pisarze nawiązywali do okresu dzieciństwa, co wiązało się z tęsknotą za ojczyzną i utraconym rajem.
W późniejszych epokach wykorzystywano motyw dzieciństwa, aby poznać człowieka od jak najwcześniejszych lat, uznając, że ten okres w życiu jest decydujący dla formowania się charakteru i stanowi bazę, na której zostanie zbudowany dorosły człowiek.
Świat zachwyca dzieci, zachęca do poznawania. Dzieci nie są obojętne na piękno świata, uczą się świata przez doświadczanie, odkrywają tajemnice życia.
Bohater opowiadań Brunona Schultza „Sklepy cynamonowe” nieustannie zachwyca się światem. Dla niego świat jest zaczarowanym labiryntem, w którym wszystko może się wydarzyć, a przedmioty ożywają. Ulice zmienią swój bieg, domy żyją własnym życiem, noce zimowe kuszą swoim pięknem, przyroda zachwyca i roznieca wyobraźnię małego chłopca.
W dzieciństwie wszystko się zaczyna. Jest w to okres gdy dziecko uczy się świata, doświadcza i poznaje jego zagrożenia. W opowiadaniu Brunona Schultza „Nemrod” Józio adoptuje małego pieska, który symbolizuje tajemnicę życia. Tak samo jak bohater poznaje świat i zaczyna się z nim oswajać. Początkowo piesek jest ostrożny, jednak powoli nabiera pewności siebie. Świat staje się dla niego powtarzalny, a on doskonale się w nim odnajduje, szczególnie jeżeli przebywa tylko w bezpiecznej kuchni. Pewnego dnia spotyka strasznego potwora (pająka), co wywołuje w nim pierwsze w życiu szczęknięcie. Pająk reprezentuje zło obecne w świecie, z którym młody człowiek z pewnością się zetknie, szczególnie, gdy opuści bezpieczny dom rodziców.
Dzieciństwo to schronienie, poczucie bezpieczeństwa, doświadczanie miłości, ale i poszukiwanie odpowiedzi na najważniejsze pytania. Takim przykładem jest tytułowy bohater „Małego Księcia” Antoine de Saint- Exupery. Mały Książę zamieszkuje planetę, gdzie rosną niebezpieczne baobaby, ale też piękna Róża. Planeta symbolizuje jego mały światek, baobaby niebezpieczeństwo, a Róża miłość. Bohater jest jednak dręczony pytaniami, na które nie zna odpowiedzi, dlatego też musi opuścić planetę i wyruszyć w świat.
Kraina dzieciństwa to nie tylko beztroska i bezpieczne schronienie przed wyruszeniem w przygodę o nazwie życie, lecz również okres poznawania świata i jego zagrożeń. Dzieci to istoty wyjątkowe, nigdy nie przechodzą obojętnie wobec piękna świata. Tylko jako dzieci możemy dotrzeć do tajemnicy istnienia. Posiadanie pozytywnych doświadczeń z dzieciństwa buduje poczucie bezpieczeństwa i pozwala na odwoływanie się do niego w trudnych okresach dorosłego życia.