Przykład rozprawki na 45 punktów
Ludzie w zasadzie od zawsze marzą o prestiżu, zgromadzeniu ogromnego majątku, byciu osobami szanowanymi wśród innych. Najczęściej to właśnie pieniądze są narzędziem umożliwiającym osiągnięcie tych celów. Otwierają one nieskończone ilości drzwi, pozostawiając człowiekowi wolną rękę do realizacji swoich marzeń. Jednocześnie sprawiają, że ciężko otoczyć się ludźmi wartościowymi – łatwo bowiem o relacje, które oparte są na wyzyskiwaniu materialnym jedną osobę przez drugą. Dlatego z jednej strony pieniądze są czymś, dzięki czemu nasze marzenia mogą stać się realne, ale jednocześnie są w stanie być czynnikiem powodującym demolowanie relacji z drugim człowiekiem.
Zgromadzenie dużego kapitału może wzbudzać u innych osób pozytywne skojarzenia związane z naszą osobą. Możemy w ich oczach dużo zyskać, stać się kimś szanowanymi, jednocześnie postrzeganym jako osoba wytrwała w dążeniu do celu i pracowita. Dzięki temu zyskujemy grono osób, które mogą ubiegać się o nasze względy, co połączone z posiadanymi pieniędzmi może umożliwić nam urzeczywistnienie naszych pragnień. Doskonale obrazuje to przytoczony fragment “Lalki” Bolesława Prusa. Jak wspomina Szuman, pieniądz jest czymś, do czego każdy dąży. Wychwala on zalety posiadania dużego kapitału – jak wspomina, za jego pomocą możemy osiągnąć wiele, nigdy nie zaznamy głodu. Mówi wręcz, że z jego pomocą jesteśmy w stanie osiągnąć wszystko – możemy mieć oddanych przyjaciół, królewny, służących. Nawiązuje do postaci Wokulskiego, który będąc subiektem nie miałby żadnych szans u Izabeli Łęckiej, gdyż ta nawet nie zwróciłaby na niego uwagi. Jednak kiedy już po powrocie do kraju jest osobą majętną, jest w stanie zbliżyć się do niej, nawiązać z nią jakikolwiek kontakt. Przebywa u nich w domu, rozmawia z nią, chodzą na wspólne spacery. Co więcej, Szuman wspomina o swojej przeszłości. Dziesięć lat badał włosy, a mimo to nikt nawet nie zwrócił uwagi na wydane przez niego dzieło. Jest przekonany, że jeśli teraz zajmie się gromadzeniem pieniędzy, stanie się kimś szanowanym i podziwianym. Jak widzimy, według Szumana pieniądze są skarbem, który potrafi znacząco odmienić nasze życie. Jest narzędziem, dzięki któremu możemy urealnić nasze najskrytsze pragnienia.
Jednak czy aby na pewno pieniądze pieniądze przynoszą tylko pozytywne skutki? Na pewno mając je łatwo jest zgromadzić wokół siebie dużo osób zainteresowanych nami, lecz czy aby na pewno są to osoby mające wobec nas dobre intencje? Z pewnością niektórzy są zainteresowani nami, jako ludźmi, jednak większość z nich to ludzie zafascynowani naszymi funduszami, liczące na jakieś korzyści finansowe. Przykładem tego jest sytuacja rodziny Łęckich w “Lalce” Bolesława Prusa. Dowiadujemy się w niej, że dawniej, kiedy mieli oni dużo pieniędzy, często odbywały się u nich bale. Pannę Izabelę ciągle otaczali adoratorzy, a oni sami byli ludźmi szanowanymi i podziwianymi. Jednak kiedy ich sytuacja finansowa pogorszyła się, stracili oni zainteresowanie innych ludzi. Okazało się, że mało kto chce wciąż flirtować z Izabelą. Doskwiera jej samotność, a oni sami są zmuszeni sprzedawać swoje przedmioty. Z pomocą przychodzi im Wokulski, dzięki któremu ich kapitał znów jest na zadowalającym poziomie, a oni sami są w stanie żyć tak jak dawniej. Oczywiście uwzględniając ponowne zainteresowanie częścią społeczeństwa i mężczyznami, którzy znowu otaczają Izabelę. Sytuacja ta doskonale obrazuje, że często mimo posiadania dużego majątku, jesteśmy skazani na to, że będą nas otaczały osoby fałszywe, zakłamane, łase na nasze fundusze, obecne i oddane nam tylko wtedy, kiedy jesteśmy osobami majętnymi.
Zdecydowanie nastawianie się na ciągłą pracę i zarabianie pieniędzy nie wpływa korzystnie na nasze relacje międzyludzkie. Jesteśmy na tyle pochłonięci ciągłym gromadzeniem kapitału, że wręcz nie mamy czasu, aby zadbać o dobre więzi z rodziną, a co dopiero z przyjaciółmi. Osobą, która jest mocno dotknięta przez ten problem, jest tytułowy bohater utworu “Skąpiec” Moliera. Może i Harpagon był człowiekiem bogatym. Mimo to, ludzie wyśmiewali go, gdyż jego mania zarabiania i oszczędzania była wręcz chora, popadł on w obłęd. Nie miał znajomych, a fakt, że szydzono z niego, z pewnością nie pomagał mu w zmienieniu tego. Co więcej, napotykał duże trudności w porozumiewaniu się ze swoimi dziećmi, z którymi ciągle się kłócił i przedkładał pieniądze nad ich dobro. Można zatem stwierdzić, że obsesja na punkcie pieniędzy wpływa negatywnie na nasze relacje z innymi ludźmi, gdyż nie jesteśm w stanie poświęcić im wystraczająco czasu oraz ciągle jesteśmy pochłonięci myślami związanymi z własnymi finansami.
Pieniądz – narzędzie fantastyczne, gdyż umożliwia pozbycie się problemów przyziemnych, materialnych, pozwala spełniać nasze marzenia, jednocześnie jest czymś, co potrafi stanąć na przeszkodzie lub zniszczyć nasze więzi z innymi. Oczywiście należy pracować i zarabiać pieniądze, jednak popadnięcie w obsesję na punkcie tego jest w stanie sprawić, że będziemy ludźmi samotnymi, pozbawionymi jakichkolwiek bliskich nam osób.