1. Postawy odwagi i tchórzostwa. Omów zagadnienie na podstawie Potopu Henryka Sienkiewicza. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Weronika
- W Potopie Henryka Sienkiewicza nie trudno znaleźć przykładów prawdziwej odwagi. Niewątpliwie człowiekiem odważnym, ryzykującym życie był główny bohater, Andrzej Kmicic, postać fikcyjna tej powieści. Podczas oblężenia Jasnej Góry, a warto dodać, że Kmicic ostrzegł Paulinów w zakonie przed zbliżającymi się i chcącymi napaść Częstochowę Szwedami. Kiedy się pojawili, mają ze sobą śmiertelnie niebezpieczną broń, ogromną armatę. Trzeba ją zneutralizować. Kmicic przebiera się za Szweda i zakrada do obozu wrogów. Podchodzi do armaty aby od strony lufy załadować w nią proch i rozsadzić. Bohater ryzykuje życie ponieważ może zostać zabity podczas wybuchu albo pojmany przez Szwedów. Dzięki zniszczeniu armaty Szwedzi nie mogli podbić Częstochowy. Kmicic musiał postawić wszystko na jedną kartę ponieważ wcześniej jego imię zostało splamione, a chciał odzyskać dobre imię i odkupić winy. Tchórzem w powieści okazał się Radziwiłł, który oddaje Litwę Szwedom bez walki oraz który zmusił Kmicica do przysięgi, a następnie pije za zdrowie Karola Gustawa, króla Szwecji. Radziwiłł okazał się niegodziwym tchórzem.
- Kontekst literacki:
W Balladynie, Juliusza Słowackiego, główna bohaterka Balladyna okazała się tchórzem ponieważ nie potrafi przyjąć losu, który jest jej pisany. To nie ona miała zostać żoną króla, tylko jej siostra ponieważ to Alina zebrała cały dzbanek malin. Ze strachu Balladyna zabija siostrę.
1. Postawy odwagi i tchórzostwa. Omów zagadnienie na podstawie Potopu Henryka Sienkiewicza. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.