Tragizm losu bohatera. Omów zagadnienie na podstawie Konrada Wallenroda Adama Mickiewicza. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Aleksandra
Sytuacja tragiczna ma miejsce wtedy, gdy bohater stoi przed koniecznością dokonania wyboru między dwoma racjami, które są równorzędne, lecz każda decyzja bohatera przyniesie negatywne skutki. W takiej właśnie sytuacji znalazł się Konrad Wallenrod, gdy zbliżała się wojna z Krzyżakami. Musiał wybrać pomiędzy miłością do ojczyzny a uczuciem, które łączyło go z Aldoną. Obrał pomoc Litwie – poświęcił swoje życie prywatne i miłość ukochanej kobiety. Z kolei gdyby nie podjąłby się pomocy ojczyźnie – także nie byłby szczęśliwy. Wyrzuty sumienia nie pozwoliłby mu spokojnie żyć. Ponadto Krzyżacy szybko zwyciężyliby w wojnie z Litwą i zburzyliby spokój jej mieszkańców.
Sytuacja tragiczna rozgrywa się w jeszcze jednej sferze – bohater musi wybrać między honorem a zwycięstwem nad Krzyżakami. W mottcie poprzedzającym akcję utworu, Mickiewicz umieścił następujący cytat: „Macie bowiem wiedzieć, że są dwa sposoby walczenia – trzeba być lisem i lwem”. Metoda, jaką obiera Konrad, jest jedynym sposobem walki z Krzyżakami, lecz to taktyka niezgodna z etosem rycerskim. Wallenrod musiał kłamać i dokonać zdrady wobec ludzi, którym zawdzięcza własne wychowanie – a takie czyny nie mieszczą się w kodeksie rycerskim. Gdyby jednak postępował etycznie, stanął do walki twarzą w twarz z Krzyżakami – poniósłby klęskę i zaprzepaścił przyszłość ojczyzny.
W innym utworze Adama Mickiewicza – „Dziadach cz. II” również mamy do czynienia z tragizmem głównego bohatera dzieła. Tragiczny konflikt przenosi się już całkowicie do wnętrza duszy bohatera. Konrad zamknięty w więzieniu, mimo tego, że jest wolny duchem, nie może podjąć żadnych konkretnych działań. W prometejskim buncie przypisuje sobie boskie zdolności kreatorskie i w imię miłości do narodu pragnie oswobodzenia Polski, nawet za cenę swojego życia. Neguje dobroć i miłość Boga. To właśnie samemu sobie przypisuje najwyższą władzę. Tragizm Konrada wynika z określających jego osobowość wewnętrznych sprzeczności. Jego źródłem jest konflikt między przekonaniem bohatera o swoich nieograniczonych możliwościach a ułomnościami jego ludzkiej natury. Chęć zrównania się z Bogiem całkowicie odbiera bohaterowi romantycznemu zachowanie otwartego umysłu.
1. Tragizm losu bohatera. Omów zagadnienie na podstawie Konrada Wallenroda Adama Mickiewicza. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.