
Przewidywania na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego 2025
Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego zbliża się wielkimi krokami. W tym artykule przedstawiamy przewidywania dotyczące tegorocznego egzaminu, który odbędzie się w maju 2025 roku.
Lektury wiodące – co może pojawić się na egzaminie E8 z polskiego?
Analizując dotychczasowe arkusze egzaminacyjne, zarówno te główne, jak i dodatkowe, możemy zaobserwować pewne tendencje. W ostatnich latach pojawiały się takie pozycje jak “Kamienie na szaniec”, “Mały Książę”, “Balladyna” czy “Zemsta”. Były również fragmenty “Quo vadis”.
Jednakże, w tym roku przewidujemy, że główną lekturą wiodącą może być “Dziady część II” Adama Mickiewicza lub “Pan Tadeusz”. Z tych dwóch pozycji mocniejszym kandydatem wydają się być “Dziady część II”, zwłaszcza że jest to lektura omawiana w całości, a nie we fragmentach. Co ciekawe, jest ona również przewidziana jako lektura obowiązkowa na późniejszym egzaminie maturalnym.
Formy wypowiedzi pisemnej
Warto przygotować się na dwie główne formy:
- Opowiadanie twórcze – najprawdopodobniej będzie to historia, w której pojawia się bohater lektury obowiązkowej. Wspólnie z nim przeżyjecie przygody, które prowadzą do poznania ważnych wartości, takich jak przyjaźń, solidarność czy zrozumienie.
- Przemówienie zamiast rozprawki – w tym roku możliwe jest, że zamiast tradycyjnej rozprawki, pojawi się zadanie napisania przemówienia. Choć obie formy są tekstami argumentacyjnymi, przemówienie wymaga dodatkowo elementów retorycznych i bezpośrednich zwrotów do odbiorców.
Na co zwrócić szczególną uwagę?
- Interpunkcja i ortografia – to obszary, które według komisji egzaminacyjnych sprawiają uczniom coraz więcej problemów. Warto poświęcić im dodatkowy czas podczas przygotowań.
- Zaproszenie lub ogłoszenie – możliwe, że pojawią się nowe kryteria wymagające podania dwóch argumentów, w tym jednego odnoszącego się do wydarzenia, na które zapraszamy.
- Streszczenie tekstu – to zadanie regularnie pojawia się na egzaminie. Warto przećwiczyć tę umiejętność na podstawie arkuszy z poprzednich lat.
Dobra wiadomość dla uczniów
Zgodnie z nową podstawą programową z września 2024 roku, uczniowie nie muszą obawiać się pytań dotyczących całości lektur z klas 4-6. Jeśli pojawią się zadania związane z tymi pozycjami, będą dotyczyły jedynie fragmentów, a nie całych utworów.
Pamiętajcie, że systematyczne przygotowania są kluczem do sukcesu. Warto regularnie rozwiązywać arkusze z poprzednich lat i ćwiczyć wszystkie formy wypowiedzi pisemnej. Powodzenia na egzaminie!