Motyw labiryntu w literaturze.
W “Mitologii” Jan Parandowski opisuje historię Tezeusza. Dzielny wojownik jako jedyny podjął się zadania, które wydawało się niewykonalne. Miał zabic niebezpieczną bestie zamieszkującą skomplikowaną budowlę zwaną labiryntem. Bohater pokonuje Minotaura, a wydostaje się przy pomocy nici otrzymanej od Ariadny. Labirynt jest obecny w kulturze od starożytności. Fascynuje twórców, którzy nadają mu wielorakie znaczenia, od dosłownego po symboliczne. Powieścią, w której splatają się różne wymiary labiryntu jest “Imię róży” Umberto Eco.
W powieści labirynt jest przedstawiony nie tylko jako drogę do rozwiązania zagadki, ale także poznania samego siebie. Młody Adso przekraczając granice bram opactwa wkracza na teren tajemnicy. Niczym Tezeusz z Minotaurem stoczy ze sobą walkę.
Następuje w nim przewartościowanie idei, wyzbywa się naiwności, traci niewinność, ale zyskuję prawdę o ludzkiej naturze.
Zanim Tezeusz wszedł labiryntu był młodzieńcem, który pragnął uwagi, miłości ludu. Jednak mieszkańcy Krety patrzyli na niego podejrzliwie, choć dokonał już innych wielkich czynów. Wychowywał się bez ojca, potrzebował więc aprobaty innych. Gdy opuścił labirynt był pewny siebie i swoich zdolności. Pokonanie potwora umocniło go dało mu poczucie własnej siły. Sam dla siebie stał się wartościowy. Podobnie Adso umacnia się w swojej wierze i słuszności obranej drogi życiowej. Mimo iż przebywał w bardzo uduchowionym miejscu, rozwiązanie zagadki morderstw okazało się przyziemne. Gdy wyruszał w dalszą drogę, był bogatszy o nowe spojrzenie na świat. Przekonał się, że los człowieka nie zależy wyłącznie od boskiej opatrzności boskiej i cudów, ale może być kierowane ludzkimi cechami, takimi jak miłość, ciekawość, zazdrość.
Tezeusz do pokonania labiryntu potrzebował pomocy innej osoby. Tylko dzięki Ariadnie udało mu się wrócić. Adsa wspiera mentor Wilhelm z Baskerville. Ariadna podarowała ukochanemu kłębek nici, zaś Wilhelm dzieli się ze swoim podopiecznym swoją wiedzą i doświadczeniem. Dzięki wsparciu bohaterom osiągają zwycięstwo. Pokazuje to, że człowiek nie jest w stanie sam pokonać trudności życia, potrzebuje wsparcia innych ludzi, to oni pomagają mu poznać samego siebie.
Przejście przez labirynt nie jest łatwym zadaniem. Przekonał się o tym m. in. Tezeusz i Adso z Melku. Potrzebowali pomocy innych, ale walkę musieli stoczyć osobiście, Ostatecznie wyszli z niej zwycięsko wraz z nowymi doświadczeniami.
Zofia