Matura ustna 2023 oraz 2024 r.
Poniższy wpis powstał na bazie materiałów opublikowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną pod koniec lutego 2022 roku i dotyczy egzaminu maturalnego ustnego z języka polskiego w latach 2023 oraz 2024.
Od 2023 roku ustne egzaminy maturalne z języka polskiego są obowiązkowe. Co oznacza, że każdy, przystępujący do matury w roku 2023 i oraz 2024, jest zobowiązany do jego zdawania. Wiele osób sądziło, że im też się upiecze i nie będą musiały zdawać egzaminu ustnego z polskiego. Wszystko bowiem koncentruje się wokół problemu nauki zdalnej.
Forma zdawania egzaminu maturalnego z polskiego od 2023 roku
Egzamin maturalny trwa 30 minut i jest podzielony na dwie części. Po wejściu na salę zdający losuje dwa pytania. Jedno jest z puli jawnej a drugie z puli niejawnej. Uczeń zajmuje miejsce na sali i opracowuje pytania. Ma na to 15 minut. Następne 15 minut jest zarezerwowane na wypowiedź monologową i rozmowę z komisją. Maksymalna liczba punktów do uzyskania to 30.
Pytania z puli jawnej i niejawnej na egzamin maturalny
Zdający losuje dwa pytania, pierwsze pytanie jest mu znane i pochodzi z puli jawnej. Na podstawie materiałów z CKE należy przypuszczać, że te pytania opublikowane we wrześniu 2021 będą obowiązywać tylko na egzaminie w roku 2023. Pytania na egzamin w roku 2024 poznamy 1 września 2022. Młodsze roczniki nie będą więc mogły korzystać z pytań opracowanych przez poprzedni rocznik. Pytań jest 110 i dotyczą znajomości treści i problematyki z lektur obowiązkowych. Jak można się domyślić, do każdej lektury jest opracowanych po kilka pytań.
Co z pytaniami z puli jawnej dotyczącymi wycofanych lektur na rok 2023?
W chwili pisania tego artykułu nie wiemy czy będą obowiązywać pytania z lektur, które zostały wycofane z listy lektur obowiązkowych. Lektura „Romeo i Julia” do takich należy, więc logiczne by było, aby 3 pytania dotyczące dramatu Wiliama Szekspira też zostały wycofane. Oczywiście, zaktualizujemy dane, gdy tylko otrzymamy potrzebne informacje.
Drugie pytanie pochodzi z puli niejawnej, czyli nie będzie ono znane wcześniej. Wiemy natomiast z jakiego zakresu będzie. Pytanie drugie dotyczy zagadnień związanych z literaturą lub innymi tekstami kultury. Do pytania będzie dołączony materiał w postaci tekstu literackiego, nieliterackiego lub ikonicznego. Tutaj jest podobnie, jak było dotychczas, przed pandemią.