Człowiek w relacji z Bogiem. Omów zagadnienie na podstawie znanych ci fragmentów Księgi Rodzaju. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Torka
Wprowadzanie:
Relacje pomiędzy Bogiem a człowiekiem są ważnym i skomplikowanym tematem. Jest to zagadnienie poruszane zarówno w sztuce, jak i w życiu codziennym. Ludzie zazwyczaj w poszukują w Bogu pocieszenia i wsparcia, lecz zdarza się również, że się przeciwko niemu buntują.
Rozwinięcie:
W Księdze Rodzaju między innymi możemy poznać losy Adama i Ewy oraz historię Abrahama i jego syna, Izaaka. Bóg, po stworzeniu pierwszej pary ludzi, podarował im na władanie raj, w którym mogli wieść utopijne życie. Istniał tylko jeden warunek – mieli zakaz spożywania wszelkich owoców z jednego drzewa. Jednakże Ewa, skuszona przez węża, zjadła owoc i dała go Adamowi. Po tym zostali wypędzeni z ogrodu. Stwórca dał im wszystko i tak postanowili się przeciwko niemu zbuntować. Za to losy Abrahama są zgoła inne. Pomimo faktu, że przez wiele lat starań o dziecko nie był w stanie spłodzić potomka ze swoją żoną, to na rozkaz Boga postanowił oddać mu w ofierze swojego jedynego syna, w znak oddania i zaufania.
Rozwinięcie (kontekst):
Przejawy buntu wobec Boga i temat trudności w relacjach z nim możemy również zauważyć w III części Dziadów Adama Mickiewicza. Konrad, główny bohater w swojej Wielkiej Improwizacji buntuje się przeciwko Stwórcy. Oskarża go o niewolę Polski oraz uważa, że sam lepiej władał by ludzkością od Niego. Zarzuca mu kłamstwo, nazywa go “mądrością, nie miłością”, którą można zwyczajnie wyczytać z ksiąg i jej się nauczyć.
Zakończenie:
Ludzkie relacje z Bogiem są mocno zindywidualizowane. Ich charakter potrafi wahać się od jednej skrajności w drugą. Jedni żyją z nim w zgodzie i ofiarowują mu swoje życie, za to drudzy buntują się przeciwko niemu, bądź z nim walczą. Jednak mimo wszystko Bóg nieustannie jest ważnym aspektem życia człowieka i nierzadko jego obecność determinuje ludzie losy.
1. Człowiek w relacji z Bogiem. Omów zagadnienie na podstawie znanych Ci fragmentów Księgi Rodzaju. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.