Człowiek w relacji z Bogiem
Rodzynek
Psalmy wyrażają uniwersalne i różnorodne uczucia, które człowiek wypowiada w czasie modlitwy. Psalmy poruszają nie tylko tematy religijne, ale także historyczne, obywatelskie, czy osobiste. W związku z tym, że wyrażają ludzkie emocje i kierowane są do Boga, utwory te uznaje się za rozmowę człowieka z Bogiem.
Psalm 2 podkreśla szczególną rolę Boga, mówi, że to on ustanawia zasady świata, mianuje swoich namiestników. Pan jest potężny, gniewny, bezlitosny, ale przy tym sprawiedliwy, to on ostatecznie będzie nas karał lub nagradzał.
W Psalmie 15 możemy dowiedzieć jakie kryteria człowiek musi spełnić, żeby być blisko Boga i zostać przez niego nagrodzonym. Człowiek powinien być dobry, a ty znaczy, że powinien wyróżniać się; moralnością, niewinnością, sprawiedliwością, szczerością, uczciwością, szacunkiem do bliźniego, być bogobojnym oraz bezstronnym.
Psalm 91 zestawia ze sobą ludzi bogobojnych i niewiernych. Kiedy wierni będą noszeni przez aniołów na rękach, to ci drudzy będą odprawiać tysiące kar za swoje grzechy.
Jan Kochanowski w swoim dziele “Psałterz Dawidów” przedstawia Boga jako przyjaciela człowieka. Mówi, iż Stwórca jest miłosierny i dobry, nie pokazuje go jako surowego sędziego tak jak miało to miejsce w “Księdze Psalmów”. Jest to podejście charakterystyczne dla renesansowego humanizmu.
Bóg często odbierany jest bardzo surowo, jednak należy pamiętać, że mimo wszystko jest on sprawiedliwy i osądzi nas na podstawie naszego życia, dlatego o relacje z nim trzeba dbać. Z Psalmów możemy dowiedzieć się jak powinnyśmy się zachowywać, żeby być w jak najbliżej Boga, jak dbać o relację z nim i co w życiu jest ważne.
8. Człowiek w relacji z Bogiem. Omów zagadnienie na podstawie znanych Ci fragmentów Księgi Psalmów. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.