Zło i moralny upadek społeczeństwa
3. Źródła zła i moralnego upadku społeczeństwa. Omów zagadnienie na podstawie znanych Ci satyr Ignacego Krasickiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Czas oświecenia jest nie tylko okresem rozwoju edukacji czy czasopiśmiennictwa, ale również ogólnego upadku. Polska jest pod zaborami, a społeczeństwo zmienia systemy wartości.
Cnoty wyznawane przez przodków zostają porzucane. Przykładem jest zachowanie ludzi ukazane w satyrze “Świat zepsuty” I. Krasickiego. Wyśmiewali oni autorytety i wartości przodków. Nie szanowali prawa i brali małżeństwa dla zysku. Cechowała ich nieuczciwość oraz obojętność wobec ojczyzny.
Szlachta polska miała ograniczone horyzonty. Przykładem jest wypowiedź w satyrze “Do króla” Krasickiego. Zostały tam skrytykowane cechy władcy, mimo że były jego zaletami. Świadczy to o zacofaniu szlachty.
Źródłem zła była cywilizacja. Uważali tak przedstawiciele sentymentalizmu, do których należał J. J. Rousseau. Twierdzili, że należy powrócić do natury, rozwój cywilizacji to zło.
Natura ludzka ma zły wpływ na społeczeństwo. Zostało to ukazane w bajce “Mysz i Kot” Krasickiego. Zwierzęta alegorycznie ukazują ludzkie cechy. Mysz myślała, że zmieniła naturę kota. Wyszła z ukrycia i wtedy została złapana przez kota. Natura ludzka jest trudna do zmienienia.
Iga