Lektury ogwiazdkowane

Bogurodzica

Najstarsza polska pieśń religijna do tej pory wzbudza i zachwyt i niedosyt jednocześnie. Nie ma do końca pewności odnośnie do jej pochodzenia.
01_bogurodzica.jpg01_bogurodzica.jpg
Z
Cena sprzedaży 9,00 zł
Rabat
Cena / kg:
Piki pobieralne ze strony
01_bogurodzica_serwer
Opis

Najstarsza polska pieśń religijna do tej pory wzbudza i zachwyt i niedosyt jednocześnie. Nie ma do końca pewności odnośnie do jej pochodzenia. Niektórzy datują ją nawet na XI wiek! Znamy ją  jednak z odpisu piętnastowiecznego i dzięki temu możemy poznać nie tylko mentalność naszych przodków, ale przede wszystkim piękne początki naszego ojczystego języka.  Kunszt pisarski anonimowego autora był doceniany przez wieki. Chociaż nie ma dowodów na to, że „Bogurodzica” była śpiewana przez polskie rycerstwo pod Grunwaldem, to jednak wiemy, że „Bogurodzica” była dynastyczną  pieśnią Jagiellonów – jednej z najpotężniejszych europejskich dynastii panujących. Pretendowała też do miana narodowego hymnu, którym częściowo się stała.  
Czego dowiecie się z mojej lekcji? Otóż mówię nie tylko o historii tej pięknej pieśni, ale o jej stylistyce, konstrukcji i treści. Dowiecie się  jakie typy archaizmów pojawiają się w tym tekście i nauczycie o tym, jakie cechy reprezentuje wiersz średniowieczny.  Wyjaśnię także na czym polegał pojawiający się  w utworze motyw deesis. No i oczywiście – nie omieszkam dodać też kilku polonistycznych niespodzianek!